יום רביעי, 30 במאי 2012

הטוב, הרע, והמכוער

הקיץ מתרגש עלינו, ידידיי, וכמו שחלקכם בוודאי זוכרים - אני מתעבת את הקיץ.
הדברים הכי איומים שקרו לי - קרו בקיץ. הטעויות הכי גדולות שעשיתי - בקיץ עשיתי אותן.

הקיץ נחשב, משום מה, לעונה מאוד רומנטית. אני לא מבינה את זה. אני לא מסוגלת לעסוק בשום פעילות רומנטית בקיץ. חם לי להתחבק, חם לי ללכת יד-ביד, חם לי לטייל, חם לי להביט לתוך עיני אהובי בערגה... חם!

לפני כמה זמן מצאתי תפאורה רומנטית שמתאימה, לעזאזל איתה, דווקא לערבי קיץ. אלוהים שיעזור, היא אפילו לגמרי מיחזורית. אפילו אפשר להשתמש בה בעיצוב חופה או מרכזי שולחן! כל כך יפה, כל כך אני... כל כך אתם!

"זה לא הזמן להתפנק", חשבתי, "יש לי שליחות".


ככה נראית התמונה שפיתתה אותי:

Design Fetish
מובן שכאן הבקבוקים מעטרים מדרגות, אבל לי אין מדרגות בבית (יש בחוץ. תמונות בהמשך), ובכלל - אני לא בדרך לעצב אירוע, אני יותר בראש של אבטיח בטיילת ליד הבית, שאז כמובן הבקבוק הרבה יותר יעיל - הוא מגן על הלהבה שלא תכבה, חוץ מלהיות מאוד יפה.

Napa Style
או, זה יותר טוב. שימוש ביתי, נראה ישים מאוד... מגניב.אתם מכירים את הסצינה הלעוסה הזו בה מתחילה קטטה בפאב, כמה אגרופים מתעופפים באוויר, ואז קם גבר אחד, מזוקן ומקועקע, בדר"כ, לבוש ווסט ג'ינס ובנדנה (!), תופס את בקבוק הבירה שלו בשיא הנונשלנט ומטיח אותו בקצה הדלפק? הבקבוק נשבר תמיד בניסיון הראשון, והבנאדם עדיין אוחז במרבית הבקבוק?.. הוא לא ייפגע משום רסיס אף פעם, כמובן, ותוך שתי שניות הוא ישים סוף לבלאגן.


איי. השקרים שהוליווד מאכילה אותנו.


לשבור בקבוק זכוכית זה לא כזה קל. זאת אומרת, אלא אם כן יש לכם אצטון בסביבה.


[המוזיקה היא לא בדיוק בקבוק היין שלי, אז אני מניחה שתשמחו לדעת שאין דיבורים בוידאו הזה, ואתם בהחלט יכולים להשתיק אותו.]

אסביר מה קורה בוידאו: הבחורה מסובבת חוט כותנה עבה (אני ניסיתי גם צמר אנגורה - עבד) סביב הבקבוק שלה 5 או 6 פעמים, קושרת, חותכת את יתרת החוט, מסירה את החוט, מספיגה אותו באצטון, מלבישה אותו על הבקבוק מחדש, בנקודה בה היא רוצה שהבקבוק ייחתך, ומדליקה את החוט. היא מסובבת את הבקבוק עד שהאש דועכת כמעט עד הסוף, ואז טובלת את הבקבוק בכיור מלא מים קרים.

לי אין אצטון בבית (כי אין לי ציפורניים בבית), אבל זה חומר זול וזמין מאוד, אז קניתי אחד לראשונה בחיי, והתחלתי בניסויים.

קודם כל - בואו נעבור על כמה כללי בטיחות:
1. אחרי שמספיגים את החוט באצטון, יש לכם קצת אצטון על היד. פשוט תכניסו לרגע את היד למים והוציאו אותה. אני לא חשבתי על זה (בניסיון הראשון), ויד שמאל שלי עלתה באש לאיזה שתי שניות. אולי זה כי לא חיכיתי די זמן בין ריקון פעיל של בקבוק היין מתכולתו לבין עריכת ניסויים עם חומרים דליקים. ייתכן.
2. תמיד הקפידו לחתוך את יתרת החוט. אתם לא רוצים חוט בוער איפה שלא צריך אותו.
3. מומלץ לעבוד במטבח או בחדר האמבטיה, או בחוץ, ליד צינור מים או דלי מים ודלי חול.

בוידאו תראו שלבחורה הצליח בנסיון הראשון - זה לא באמת עובד ככה. או לפחות - לי זה לא עבד ככה, ופתחתי פה כמה בקבוקים בכמה ימים של ניסויים. פשוט חוזרים על הפעולה כמה פעמים, ומשתדלים להחזיר חוט ספוג אצטון לאותו מקום שכבר חיממתם.

הבחורה בוידאו מסובבת את הבקבוק על הצד - לי יצא חתך נקי בהרבה כשהחזקתי את הבקבוק הפוך, כך שהלהבה חיממה רק את החלק שבמילא רציתי שיירד, ושום איזור אחר בבקבוק לא התחמם ונסדק. ככה:הנה סביבת העבודה שלי (וכל מה שתצטרכו בשביל הפרוייקט הזה, חוץ מנייר זכוכית, שנעדר מהצילומים):
בקבוקי זכוכית ריקים, קערה עם מי קרח (המים מהמקרר ונוספו עליהם קוביות קרח), מצית, מספריים, חוט ואצטון.
האש דועכת,
אני מכניסה את החלק התחתון של הבקבוק לקערה (בפעם השלישית, כן?), שומעת שניה וחצי של "קחחקקחחים", ותחתית הבקבוק מתנתקת:

הידד!
אל תטעו, לא כל הנסיונות שלי היו מוצלחים:
הטוב
הרע
והמכוער

בכל מקרה, אחרי שהגעתם לתוצאה מספקת, יש לשייף את שפת הבקבוק עם נייר זכוכית (דף בגודל A4 עלה לי קצת פחות מ3 ש"ח) בזהירות רבה, ולצאת לנסות את היצירה שלכם!

עם פלאש
מצב לילה
רציתי לשוטט ולמצוא נר יפה, אבל היה לי חם
אז הדבקתי (עם השעווה שלהם) שלושה נרות חנוכה למכסה של קופסת קיסמי שיניים ויאללה.

מה אתם אומרים? בא לכם לצאת לפיקניק לילי בתאורה סופר-רומנטית? כי אתם יודעים שהאלטרנטיבה היחידה היא לברוח לקיץ באירופה, וזה עולה קצת יותר מלנסות לשדרג את הקיץ כאן.

גם אם פיקניק רומנטי לא מעניין אתכם במיוחד, אולי תשמחו ללמוד את הטכניקה בשביל עבודות תאורה ביתיות, נגיד, כמו אחת מאלה:
Oregon Live
Pottery Barn


כך או כך, שיהיו לילות קיץ נעימים,

התפרנית 

יום רביעי, 9 במאי 2012

ליל שימורים


 הלילה עשיתי את המשמרת האחרונה בעבודה הנוכחית שלי.


לעזוב זה אף פעם לא קל, ואף אחד לא טוב בפרידות, וגם אני, כמו כולם, בתום המשמרת האחרונה הזו, רוצה לדלג את כל הדרך הביתה עם אהיל לראשי, כשאני שרה שיר חופש קיטשי של אואזיס. טוב, אולי לא כמו כולם.

מובן שבשום נסיבות אחרות התנהגות כזו לא הייתה מקובלת (הדילוגים והאהיל דווקא בסדר, רק... אואזיס?!), אבל לי יש תירוץ: לא ישנתי כמו שצריך כבר חודשים, ובכל תקופת עבודתי כאן לא שמעתי מהבוס שלי משפט אחד שלא עצבן אותי מעבר לכל יכולת הכלה אנושית (ואנחנו מדברים בערך 12 פעמים ביום, כן?), ואני כל כך שמחה לצאת מכאן, למחוק את המספר שלו בחגיגיות (מובן שרק אם לא הייתי זוכרת אותו בעל פה, האקט הזה היה באמת משחרר), ולהתחיל משהו חדש, עם עדיפות מובהקת למשהו שלא יגרום לי לרצות לעסוק בפעילות לא חוקית מכל מיני סוגים.


על כל פנים, את הלילה האחרון בעבודה ביליתי בהכנת מתנות פרידה ובכתיבה על זה.

בשורה משמחת נוספת היא שכל פוסט מעתה ועד תום עונת החתונות הארורה, יכיל פינה בשם התמציתי והקליט "איך אפשר ליישם את כל מה שלמדנו בפוסט זה בשביל לצמצם עלות של חתונה, להקטין את כמות הזבל שמתחתנים מייצרים, ולתת איזושהי טביעה ייחודית לאירוע ההו-כה-מיוחד שלכם". טוב, אולי אני עוד צריכה לעבוד על השם.


אני רק רוצה להושיט לכם יד, מתחתנים יקרים (באמת אני רק רוצה לגעור בכם), להציע לכם רעיונות (ובגדול לספיילר לכם - לא מאוד משנה מה תעשו, החתונה שלכם תיראה כמו אלף אחרות, ולא, לא ידברו עליה חודשים), ולעודד אתכם לעשות דברים בעצמכם (אתם במילא תצטרכו להתחיל מתישהו).
מובן שבמקום לטרוח על פינה למתחתנים, אני יכולה לגרום לכם לצמצם עלויות בטיפ אחד פשוט - ממנו את החתונה בעצמכם (ופתאום ברווזי קרח וזיקוקי די-נור יראו גם לכם מגוחכים להפליא) - אבל יש לי הרגשה שאתם לא צייתניים במיוחד. אז בואו ננסה את הנתיב החביב והצבעוני יותר, shall we?

-------

קופסאות שימורים.

מאז שהתחילו לייצר אותן עם הלשונית הזו, שפותחת אותן בצורה שלא משאירה קצה משונן - הן הפכו לנכס לממחזרים בכל העולם. הנה כמה מהשימושים שמצאו להן:

מנקים את הקופסאות היטב, מדביקים עליהן נייר צבעוני, מנקבים בהן שני חורים קרובים זה לזה (אולי חצי ס"מ ביניהם), ומשחילים בין החורים חוט מחומר טבעי כלשהו. תולים בלי סדר מסויים כנגד קיר המרפסת שלכם, ומספרים זה לזו כמה יפה הלילה.
Arte de Marcinha
ויש עוד המון דרכים להשתמש בהן לתאורה, בעיקר אם בא לכם לגלף ולנקב בפח:
Design Sponge
מנורת לילה של Mariposa Avenue


Shelterness
קופסאות שימורים צובעים בספריי צבע. Art 2 Go היא חברה מצויינת, ואפשר למצוא ספריי שלהם במגוון צבעים בכל סניף של גרפוס, ארטא, קרביץ וכל חנות יצירה. בקבוק עולה כ15 ש"ח.
זו הדרך הבטוחה להשתמש בספריי - במקום פתוח ומאוורר, וכשהעור מכוסה בשקית ניילון.  -

 אני צבעתי את שלי בורוד, בשביל למלא אותם בשתילים פרחוניים -
הצבע מקסים, ואי אפשר לראות שכתוב מתחת "בית השיטה מלפפונים חמוצים במלח"

אין צורך לחכות לייבוש בין שכבות צבע - פשוט להתיז ספריי עד שהכיתוב נעלם, או - במידה והתווית ניתנת להסרה - עד שהגעתם לגוון שמוצא חן בעיניכם.

שיטת כיסוי אחרת שכבר סיפרתי לכם עליה פעם בקצרה היא ליפוף צמר צבעוני. לא הייתי רצה לקנות צמר בשביל זה, אבל אם יש לכם צמר בבית והפסקתם לסרוג, זה יכול להיות שימוש מצויין בשבילו. מורחים קצת דבק סביב פס צר בהיקף הפחית, ומעבירים עליו את החוט עד שהדבק מתכסה, מוסיפים עוד דבק וממשיכים לסובב, וכן הלאה. אל תתפתו למרוח את כל הקופסה בדבק מלכתחילה, כי דבק פלסטי מתייבש מהר, במיוחד במזג אוויר כמו שלנו. אלה הקופסאות שלי -
אחרי שהוא דבוק, הצמר מאבד את הצמריריות שלו והופך לחומר יציב ונוקשה למדי. הקופסה העליונה כוסתה בצמר צבעוני מתחלף עם פייטים, והתחתונה בצמר מתחלף בגווני בורדו. את שתי הקופסאות הכנתי בזמן שצפיתי בסרט. זה באמת כזה פשוט.

כאן עשו שימוש בנייר צבעוני, בדים וסרטים לסוגיהם בשביל לעטוף קופסאות שימורים בכל מיני גדלים ולהפוך אותן לכלי אחסון שיקיים שיעזרו להשליט קצת סדר בבית.Better Homes and Gardens
HGTV
Martha Stewart
Country Home
HGTV
שימו לב שבמקומות מסויימים בחרו להשאיר את הקופסאות עם התוויות עליהן. זה בגלל שבחו"ל משקיעים בגרפיקה של קופסאות שימורים, מתברר. אם בא לכם, אפשר להוריד מהאינטרנט תוויות וינטג'יות לקופסאות שימורים!

ותראו כמה הן יעילות במטבח:
Real Simple
HGTV
מקלות בייגלה מפונפנים של Martha Stewart
בגינה!
Under the Table and Dreaming
Happy Sleepy
ולבסוף, באירועים, בתור מרכזי שולחן או אפילו מספרי שולחן:
Bump Smitten
Jayne Weddings
100 Layer Cake הקופסאות צבועות מבפנים, מחוררות, ויש בתוכן נר דולק.

וואו.


מתחתנים - אין מה להרחיב במיוחד, הרעיונות לפניכם. כל השאר - נכון שמהיום יהיה לכם (לפחות קצת) קשה לזרוק קופסת שימורים לפח?


אם יש לכם שאלות לגבי רעיון ספציפי - אל תהססו לשלוח לי מייל - hatafranit@gmail.com - ואעשה כמיטב יכולתי לעזור.


ל"ג בעומר ריחני וברכות למתחתנים,
התפרנית